Stránka 1 z 1

Zkušenosti s barvou Agama

PříspěvekNapsal: 17 dub 2024, 08:28
od marcofreeman
Dobrý den, jsem nový. Slyšel jsem o barvě Agama, ale nikdy jsem ji nepoužil? Máte někdo zkušenosti nebo fotky, které by mi poslali pro referenci? Poděkovat

Re: Zkušenosti s barvou Agama

PříspěvekNapsal: 17 dub 2024, 09:03
od MilanMatusek
Moje zkušonosti:
Emaily a akryly v podstatě nepoužívám. Emaily na dnešní dobu dlouho zasychají. Balení emailů v plechovkách je už dneska překonané.
Na stříkání použivám lihové Agamy. Tak jako u všech barev, je potřeba se s nimi naučit. K ředění používám origo ředidlo, na čištění tech. líh apod.
Nicméně se domnívám, že jsou na trhu lepší barvy a to jak na stříkání, tak na natírání štětcem.

Re: Zkušenosti s barvou Agama

PříspěvekNapsal: 17 dub 2024, 09:22
od cargo
Syntetické Agamy dlouho schnou, plechovky po otevření netěsní a pokud se do plechovky dostane ředidlo, tak barva rychle degraduje a je zcela nepoužitelná.
Akrylové Agamy zasychají na trysce stříkací pistole a ucpávají trysku. Bez spomalovače se skoro nedají stříkat. Navíc špatně drží na podkladu, na holém plastu nedrží skoru vůbec.
Lihové Agamy jsou lepší, dají se stříkat.
Ale jak bylo výše napsáno, jsou mnohem lepší značky barev a neztrácel bych s nima čas a peníze. Osobně jsem poslední Agamy vyházel před lety a vůbec mi nechybí.

Re: Zkušenosti s barvou Agama

PříspěvekNapsal: 17 dub 2024, 10:28
od boticka5
Já mám s lihovými agamami jen nejlepší zkušenosti. Těším je levelingem a doporučil bych je každému, žádný problém a nesmrdí jako gunze

Re: Zkušenosti s barvou Agama

PříspěvekNapsal: 17 dub 2024, 14:25
od lovcicak
Pánové toto téma na Modelforu už je ! ! !
viewtopic.php?f=19&t=27909

Re: Zkušenosti s barvou Agama

PříspěvekNapsal: 17 dub 2024, 20:31
od Jašin
Ahoj,
vůbec bych se těch lihovek Agama nebál. Pěkně se s nimi stříká, kryjí, dělají pěkný povrch a moc nesmrdí.

Re: Zkušenosti s barvou Agama

PříspěvekNapsal: 18 dub 2024, 04:53
od Antha
U některých lihovek mám problém s rozmícháním pigmentu
Třeba u A12 Green ANA 611 stříkám chvilku správný odstín a najednou z toho začne lítat něco modrého a hned na to zase zase správný odstín. U některých je pro mě také složitější je správně naředit.

Re: Zkušenosti s barvou Agama

PříspěvekNapsal: 18 dub 2024, 05:39
od KiR
Lihové Agamy používám v kroužku již dlouhá léta, přiznávám se, že už dlouhou dobu na ředění používám klasický technický líh - důvodem je, že bych nedělal nic jiného, než objednával originální ředidlo. Klukům se dost často stane, že ho vylijí a jejich spotřeba při čištění stříkací pistole je enormní. A ještě nenastal žádný problém. A když se jim nezadaří, tak není problém model v lihu umýt.

Re: Zkušenosti s barvou Agama

PříspěvekNapsal: 21 dub 2024, 14:49
od wolf00
Agama akrylovky jsem mel kdyz jsem se vratil k modelarine v roce 2016,bud jsem je spatne pouzival nebo nevim,od te doby z te levnejsich za me Pactra coz jsou barvy pro me v pohod nebo pak Amazing art coz je podle licencovana pactra paktra je 12ml baleni a 30kc amazing art ta sama cena + maji Amazing art batle colors v 17ml lahvickach a 39kc,nebo pak hataka blue line bud baleni 10ml nebo 17ml kolem 40kc
redim technickym lihem,jde sehnat v drogeriji dm

Re: Zkušenosti s barvou Agama

PříspěvekNapsal: 22 dub 2024, 21:14
od KLuK
Barvy Agama používám již velmi dlouhou dobu a jsem s nimi spokojený.

Jako první Agamy jsem používal jejich emaily. V té době jsem modely ještě natíral. Mimo toho, že schnou poměrně dlouho, pracovalo se mi s nimi dobře.

Když se objevily vodou ředitelné akryly, přešel jsem na ně. Líbilo se mi, že nesmrdí a rychle schnou a také široká nabídka barevných odstínů pro československé letectvo (a nejen pro pro pro něj). Pro stříkání se mi agamácké akrylovky moc neosvědčily. Rychle zasychají na trysce pistole a je potřeba trysku stále čistit. Ani používání zpomalovače schnutí moc nepomohlo. Doba zaschnutí barvy na trysce se sice prodloužila, ale i tak bylo nutné jehlu a trysku během stříkání modelu několikrát čistit.
Ale akrylové Agamy se mi osvědčily pro natírání štětcem a tupování. Než jsem začal modely stříkat, barvil jsem své modely tupováním a právě při tupování modelu podávaly akrylové Agamy velmi dobré výsledky, velmi blízké stříkaným povrchům. Bylo jen potřeba přijít na to, jak s barvami pracovat. Agamácké akrylovky je potřeba i pro natírání a tupování více ředit,přibližně 2 díly barvy na 1 díl vody nebo ředidla až 1 díl barvy na1 díl vody nebo ředidla (přesný poměr je potřeba vyzkoušet). Je dobré postupně nanášet více tenkých vrstev a nelekat se, že po první nanesené vrstvě je povrch nesourodý. S každou další vrstvou se vzhled zlepšuje. Při tupování mi stačí 3 - 4 vrstvy, při natírání štětcem 3-6 vrstev barvy.

Lihové Agamy se objevily jako poslední. Stejně jako akrylové barvy nezapáchají. Dají se dobře stříkt, na rozdíl od akrylovek na trysce pistole nezasychají, dobře kryjí. Nevím jak lihovky drží přímo na plastu. Před nástřikem barvy stříkám model surfacerem a nebo primerem a na nich drží lihovky dobře. Na ředění barev používám originální ředidlo, s ředěním barev technickým lihem nemám zkušenosti, ale podle ohlasu některých modelářů s tím nejsou problémy. Za mě jsou lihové barvy Agama dobré, protože stavím modely československého a českého letectva, jako velký plus pro mě vnímám široký rozsah barevných odstínů pro československé a české letectvo od dob jeho vzniku až po současnost. Netvrdím, že jsou lihové Agamy jsou nejlepší barvy na trhu, ale rozhodně jsou dobře použitelné.

Mimo barev bych doporučil ještě dva zajímavé produkty, které jsem si oblíbil.
Tím prvním jsou vodové WASH patinátory pro zvýraznění spár napouštěním, zvýraznění plastičnosti povrchu a znázornění provozního opotřebení. WASHe jsou na vodní bázi a dobře se s nimi pracuje. Po nanesení na povrch a zaschnutí jdou v případě potřeby snadno setřít navlhčeným hadříkem nebo tampónem. V případě potřeby jdou patinátory naředit obyčejnou vodou.
Druhý zajímavý produkt od Agamy jsou patinovací pudry.
Jedná se velmi jemně mleté pigmenty se speciálními aditivy. Pudrové patinátory lze použít pro vytváření efektů jako jsou stíny, ušpinění exponovaných míst, zesvětlení starého nátěru, zvýraznění spár paneláže, ušpinění povrchu nánosy bláta, trávou, prachem, výfukovými zplodinami a podobně. Patinovací pudry lze s úspěchem použít pro znázornění skvrnité či hadovité kamufláže. Nanášení pudrů na model lze provádět jak suchou tak mokrou cestou, dokončenou kamufláž vytvořenou patinovacími pudry je dobré na závěr přestříkat bezbarvým lakem.

Jak WASH patinátory, tak patinovací pudry se vyrábí ve barevných odstínech. V případě zájmu najdete podrobnější informace na webových stránkách Agamy.

Re: Zkušenosti s barvou Agama

PříspěvekNapsal: 23 dub 2024, 12:13
od Pavel Klouček
Tak s předchozím příspěvkem musím nesouhlasit z pohledu historického. Lihové Agamy byly z produktů této firmy první, dodávané ve skleničkách se šroubovacím uzávěrem typu LepíM. Pak i sady měly skleněné ampulky. Syntetiky se objevily krátce po nich v plechovkách a akryly přišly na řadu až úplně poslední s odstupem. Akylku jsem zkusil jednou a letěla hned, syntetiky schly příšerně dlouho, hlavně lesklé (Bearcat týden s modrou na topení) oproti tehdy používaným Humbrolkám a lihovky používám dodnes. Problém je s ekologií, protože občas jsou donucení měnit recepturu a některé šarže jsou trochu problematické. Ty původní byly tvrdě matné, dnes jsou matné spíše pololesklé, zejména při štětcování. U některých, které pod víčkem dělají takový olejnatý škraloup, vím že bude problém se stříkáním, protože musí být hodně řídké a pak hůře kryjí.

Re: Zkušenosti s barvou Agama

PříspěvekNapsal: 23 dub 2024, 17:02
od boticka5
Stříkání lihovky a nemám problém, kryjí krásně a redim je stejně jako gunze. Škraloup pod víčkem jsem nikdy neměl

Re: Zkušenosti s barvou Agama

PříspěvekNapsal: 23 dub 2024, 20:26
od Víťa Výmola
Pavel Klouček píše:Lihové Agamy byly z produktů této firmy první, dodávané ve skleničkách se šroubovacím uzávěrem typu LepíM.

Nicméně je potřeba říct, že ony původní lihovky z počátku devadesátých let byly naprosto jiné, než ty pozdější a dnešní. Měly jiný zápach a byly výborné na štětec. Ty dnešní se dobře stříkají, ale se štětcem je to už horší.

Jinak já na lihovky nedám dopustit. Většinou jsou docela blbuvzdorné, snadné na použití, skoro bez zápachu a mimo jiné s velkou paletou odstínů na československé letectvo. Jistě, nejsou dokonalé, obecně se mi zdají odstíny tmavší (často zesvětluju) a některé jsou vyloženě problematické - bůhvíproč třeba RLM-02 strašlivě práší. Ale obecně jsem s nimi spokojený.
A jedno upozornění, které už jsem vícekrát psal: Na ředění používejte originální ředidlo nebo Tamiya Lacquer (ten zmírňuje tvrdý mat některých odstínů). Nikdy líh! S lihem se vám může stát, že při stříkání začne povrch "přesychat" a objevují se světlé skvrny.

Re: Zkušenosti s barvou Agama

PříspěvekNapsal: 23 dub 2024, 23:09
od KLuK
Pavel Klouček píše:Tak s předchozím příspěvkem musím nesouhlasit z pohledu historického. Lihové Agamy byly z produktů této firmy první, dodávané ve skleničkách se šroubovacím uzávěrem typu LepíM.

No jo, na lihovky v lahvičkách jsem zapomněl. Měl jsem na mysli novou řadu lihovek v současných plastových lahvičkách.

Pavel Klouček píše:Akrylku jsem zkusil jednou a letěla hned, ...

Právě Agama akrylky jsem používal na barvení modelů, než jsem přešel na stříkání. Nejdříve jsem je zkoušel natírat štětcem, ale pak jsem přišel na to, že lepších výsledků dosáhnu tupováním. Barvu jsem na model tupoval kouskem jemného molitanu strčeného do plastového brčka. Tupováním se mi dařilo získat výsledný vzhled blízký stříkanému povrchu.
Když jsem si pořídil stříkací pistoli, přešel jsem na barvy Gunze protože agamácké akrylky mi při stříkání zasychaly na jehle a trysce (a to i se zpomalovačem schnutí). Ale agamácké akrylky používám dál na natírání drobných dílů štětcem. Vyhovuje mi, že velmi rychle schnou a po natření dílu nemusím dlouho čekat.

Re: Zkušenosti s barvou Agama

PříspěvekNapsal: 26 dub 2024, 11:47
od KLuK
Ještě k akrylovým vodou ředitelným Agamám. Jak se říká lepší jednou vidět než stokrát slyšet

IMG_7440.JPG
ukázka povrchu natíraného štětcem


IMG_7442.JPG
ukázka povrchu tupovaného jemnou molitanovou houbičkou.