Stránka 1 z 1

Končete, pánové... (1/48)

PříspěvekNapsal: 07 lis 2022, 16:42
od Marek P.
Představuji si to asi takhle:
Je únor 1945 a notně prořídlé jednotky Wermachtu se v jednom z posledních doposud okupovaných koutů Francie připravují na jarní ofenzívu spojenců. Jedno z protiletadlovému oddílu nedávno přidělených samohybných 20 milimetrových čtyřčat zaujalo postavení v ovocném sadu, přiléhajícím k zchátralému statku na okraji vesnice. Všichni vědí, co bude následovat. Od rána přicházejí zprávy o spojeneckých svazech, křižujících nebe nad Říší a Protektorátem. Až bombardéry vysypou svůj smrtonosný náklad a otočí se zpět do Anglie, bude mít jejich doprovod sestávající ze stovek stíhačů, Mustangů a Thunderboltů volné ruce. Tehdy se jako jestřáby vrhnou z výšky, aby ničili a zabíjeli vše, co uvidí. Jako stříbrné blesky se budou v přízemní výšce míhat nad krajinou a před palbou průbojných a zápalných střel jejich velkorážných kulometů si nebude jistý nikdo – žádný vlak na kolejích, žádné auto na silnici, ba ani povozy a koňská spřežení na polních či lesních cestách. Těch několik tanků pečlivě skrytých v nedalekém lesíku, stejně jako dvě desítky pomocných vozidel, rozptýlených různě mezi vesnickými chalupami, bude jistě cílem víc než lákavým...
Zatím je ale ještě klid. Velitel dovolil osádce sesednout a protáhnout si těla ztuhlá dlouhým sezením v těsné věži. Vojáci využívají čas a z konve nad provizorním ohništěm se line typický odér náhražkové kávy. I zubaté únorové sluníčko jako by najednou hřálo o něco víc. Pohoda ale nepotrvá dlouho. Kdesi vysoko nad východním obzorem se na modři oblohy začínají rýsovat stovky stříbřitých kondenzačních čar. Velitel je pozorně sleduje skrze čočky svého triedru a pak prohodí směrem ke svým mužům: „Končete, pánové, za chvíli je tady máme!“

8.JPG


Wirberwinda jsem původně ani stavět nechtěl. Dostal jsem ho jako cenu na jedné soutěži a vypadalo to, že si v kitníku poleží opravdu dlouho. Pak jsem ale dostal chuť vyzkoušet si trojbarevnou německou kamufláž a když jsem byl na začátku podzimu přizván, abych se zúčastnil „brigády“ na jedné rozsáhlé a ne příliš udržované zahradě, všechno to do sebe zapadlo. Samotný model je postaven v podstatě z krabičky. Stavebnice obsahuje i figurky. Jejich poloha je předurčuje k rozesazení do věže okolo kanónu, já se je nicméně rozhodl použít v souladu s výše popsanou situací. Proto jsem některé jejich údy poupravil, sem tam něco přiřízl a sem tam dotmelil. Pak už to byla taková ta krajinkářská klasika: reliéf zdi od železničních modelářů, pigmentové pasty pro ztvárnění suché i mokré hlíny, travní koberce, drny „suchá tráva“ a laserem řezané „suché kapradí“. Stromky jsou z kořínků poslepovaných vteřińákem.

7.JPG

6.JPG

5.JPG

4.JPG

3.JPG

2.JPG

1.JPG

Re: Končete, pánové... (1/48)

PříspěvekNapsal: 09 lis 2022, 10:35
od loki
Stromy a príroda sú ok. Je to pekné, ale na mňa to pôsobí, akoby to bolo už-už pripravené na patinu - nejaké to prirodzené opotrebovanie, zaprášenie, škvrny, wash atď.
Múr a jeho špáry pôsobia moc čisto, taktiež aj technika. A neviem, či to je len na fotke - uniformy sa lesknú, čo by som upravil ako prvé. Môj prvý dojem je: dioráma tesne pred finalizovaním povrchov (:)

Re: Končete, pánové... (1/48)

PříspěvekNapsal: 10 lis 2022, 17:29
od Marek P.
Díky, všechny výtky beru, koneckonců (a to jsem nenapsal) je to můj první pokus o "seriózní" diorama. Mám se určitě ještě co učit. Hlavní problém je ale ve focení - moje "mýdlová krabička" to nedává, takže po dlouhých hrátkách s fotkama a několikerém použití nástrojů "potlačení stínů", "sytost barvy" a "kontrast", to dopadlo, jak to dopadlo... :oops: Asi nejblíž realitě je hned ta první fotka, ostatní jsou pro zlost! Každopádně figurky se rozhodně nelesknou a i zeď vypadá v reálu reálněji (:)
Jiná věc je ale patina tanku, za tu jsem ochoten se bít =; Pro většinu modelářů je správný tank špinavý, zaprášený, zabahněný (až potud bych souhlasil) ale také rezavý, omlácený, vyšisovaný s různě utrhanými a pozohýbanými závěsy a úchyty. Ideálem je vzhled důlního nakladače po třech desítkách let práce v povrchovém dole na Donbase. Uvědomuje si vůbec někdo, že životnost prvolinyjových bojových prostředků se za válečných časů počítá možná na měsíce, ale spíše týdny? Dovedu si teoreticky představit pomocná vozidla, typicky náklaďáky, která prodělala celé východní tažení, byla u přepadení SSSR, dojela až někam ke Stalingradu, pak zase pomalu zpátky a skončila na jaře pětačtyřicet někde v protektorátě. I ta ale podléhala pravidelné údržbě.
Wirbelwind byl vyráběn od srpna 1944 do února následujícího roku, takže tento stroj (podle krabice nasazen ve Francii právě v únoru 1945) klidně mohl být, a já věřím, že byl, úplně, nebo alespoň víceméně nový. I proto jsem se snažil jeho patinu nepřehánět a napodobit jen zaprášení, zabahnění podvozku a sem tam nějako drobnou odřeninu (ty ale nejsou kvůli výše zmíněným trablům s foťákem prakticky vidět (:) ) Takže ano, s patinou to nepřeháním - jednak se mi to nelíbí a za druhé to moc neumím :)

Re: Končete, pánové... (1/48)

PříspěvekNapsal: 10 lis 2022, 18:39
od Jakubsdk
Ahoj kolego,

na první dio je to v pohodě, jen bych vložil fotky bez všech možných filtrů, které ten celkový dojem spíše kazí. Na mobil se to dá celkem slušně vyfotit na automat, stačí jen dobré osvětlení nebo fotit venku za slunného dne. U bojového stroje bych určitě použil wash, nějaký ten prach, u pásů a kol nějaké to zašpinění dle terénu, kde je ;-I

Ať se ti daří, Jakub.

Re: Končete, pánové... (1/48)

PříspěvekNapsal: 11 lis 2022, 21:14
od fait.jiri
Jelikož se stroje vyráběly právě ke konci války, tak už se oje*ávalo, kde se dá. Co jsem se někde dočetl, tak v naprostém konci války mnohdy sjížděly stroje bez ideální povrchovky...
Takže bez základního nátěru jen s vrchním nátěrem, nebo naopak jen v základu, které ještě ke všemu byly ředěný vodou a ne ředidlem nebo palivem.
Výsledek dopadal tak, že proti vlivům počasí tento nátěr nefungoval a pak se rez (sice povrchová žlutá, ale už se o rez jedná) objeví v řádu pár týdnů především ve svárech, které jsou na rezivění náchylnější a na hranách slabšího plechu. Dále byly barvy dost průhledné, právě díky ředění vodou.
A v neposlední řadě "zbytečná" údržba se také moc neprováděla, nebyl na to čas, lidi a hlavně peníze.
Touto údržbou mám na mysli právě vzhled, zavaření menších děr...
V podstatě starost o cokoliv, kromě motoru, pásů a kol, kdy předpokládám, že drobné obutí asi také bylo v pořádku a kanónu bylo až druhořadé.

Ale tímto končím s historickým okénkem a musím uznat, že to máš hezké.